Rozpoczynasz właśnie swoją przygodę z fotografią? Sprawdź kilka cennych rad, jakie mamy dla ciebie na początek!
Po pierwsze, nie kupuj najnowszego sprzętu od razu! Przecież nie wiesz, czy zakochasz się w lustrzankowym robieniu zdjęć na dłużej, czy będzie to tylko przelotny romans. Warto też, abyś wiedział, że to ty, nie aparat, robisz zdjęcie. Sprzęt jest zaledwie narzędziem w twoich rękach i to od ciebie zależy, jak go wykorzystasz. Jeśli brak ci chęci i pomysłu, nawet najlepsze wyposażenie nie zrobi za ciebie roboty. Co więcej, także tańszym aparatem jesteś w stanie wykonać genialne zdjęcia. Wszystko zależy od twojego zapału i inwencji. Po co ci drogi i skomplikowany model, jeśli nie będziesz miał pojęcia, jak wykorzystać jego potencjał?
Co istotne, by zrobić dobre zdjęcie, nie musisz wyjeżdżać wcale na drugi koniec świata. Wystarczy, że rozejrzysz się po mieszkaniu, albo w odległości kilku kroków od niego. Fotografowanie ludzi to twoje marzenie? Zacznij od rodziny. Celujesz w fotografię uliczną? Po prostu wyjdź z domu lub wyjrzyj przez okno. Dobry materiał czyha tuż za rogiem.
Aparat już masz. Przeczytaj instrukcję! Gwarantujemy, że znajdziesz w niej mnóstwo przydatnych i celnych wskazówek, które znacząco ułatwią ci jego obsługę i odpowiedzą na wiele pozornie trudnych pytań. Jeśli wciąż pozostały ci środki finansowe, pomyśl o zainwestowanie ich w warsztaty fotograficzne i odpowiednie kursy, a nie w setki dodatkowych obiektywów i gadżetów, których nie będziesz potrafił obsłużyć. No chyba, że masz na myśli statyw. Jeśli drżą ci ręce, będą to dobrze ulokowane pieniądze. Zdjęcia zyskają na ostrości, a ty większą uwagę zaczniesz przykładać do odpowiedniego kadrowania. Szczególne dobrym okaże się statyw metalowy - to on zagwarantuje największą stabilność aparatu. Jeśli twój budżet jest mocno ograniczony, na bieżąco przyswajaj bezpłatną wiedzę. W końcu internet i dostępne w nim poradniki to jej potężna skarbnica!
Zabieraj ze sobą aparat zawsze, kiedy tylko masz taką możliwość. Trenuj robienie zdjęć w najróżniejszych sytuacjach, nawet tych, które niejednokrotnie mogą wydać ci się absurdalne. Nigdy nie wiesz, kiedy niespodziewanie pojawi się okazja na wykonanie genialnego zdjęcia. Pamiętaj jednak, że trzymanie pod ręką aparatu nie równa się z noszeniem ze sobą całego fotograficznego sprzętu. Sensowny zoom i jeden, stałoogniskowy obiektyw, wystarczą tutaj w zupełności.
Na jedno dobre zdjęcie tak naprawdę przypada większość złych. Nie próbuj nieumiejętnie ratować ich za wszelką cenę w programach graficznych. Bądź wobec siebie krytyczny, segreguj zdjęcia i szlifuj umiejętność samodzielnego wyboru tych najlepszych fotografii. To kluczowa sprawa, jeśli chodzi o rozwijanie fotograficznej pasji. Zawsze możesz także sporządzić swoją prywatną listę zdjęć, jakie chciałbyś wykonać. Roztoczy ona przed tobą nie tylko ogrom tych miejsc, które chciałbyś odwiedzić, ale przede wszystkim tych, do których chciałbyś wrócić. I, co najważniejsze, okoliczności, które chciałbyś powtórzyć.
Koniecznie eksperymentuj z parametrami aparatu. Używanie wyłącznie trybu automatycznego to największy grzech. Oczywiście automat nie jest surowo zabroniony, ale należy wiedzieć, kiedy dokładnie go wykorzystywać. Jeśli będziesz fotografował świadomie, dostarczy ci to o wiele więcej frajdy - nawet jeśli twoje zdjęcia nie będą już tak doskonałe, jak te wykonane za pomocą automatu, będą zrobione przede wszystkim przez ciebie, nie aparat. I tego się trzymajmy.
Wszędobylska obecność lampy błyskowej to nie najlepszy pomysł. W większości przypadków po prostu o niej zapomnij. Stosuj ją natomiast z pozoru nieco niekonwencjonalnie - jej użycie w ciągu dnia dobrze sprawdzi się do zrównoważenia cieni na twarzy twojego modela czy modelki. Fotografując skupiaj się na całym kadrze, nie tylko na tym, co na pierwszym planie. Patrz uważnie, co dzieje się na całej długości i szerokości twojego wyświetlacza. Pamiętaj o istocie tła - niejednokrotnie to właśnie ono tworzy cały klimat zdjęcia. Często odpowiednio dobrana kompozycja zrobi lepszą robotę, niż najdroższy sprzęt; nie bez przyczyny instagramowe ujęcia podbijają świat. Bądź kreatywny, ale pamiętaj o zachowaniu umiaru. Jeśli zależy ci na sztuce, podziękuj przesadnym filtrom i ogranicz stosowanie narzędzi edycyjnych.
Fotografuj spokojnie, nienerwowo. Za każdym razem sprawdzaj, czy w kadrze nie pojawiły się jakieś niepożądane obiekty. Weź pod uwagę kompensację ekspozycji, kiedy zdjęcie jest za jasne albo za ciemne. Fotografując sceny dynamiczne, skorzystaj z trybu seryjnego. Pamiętaj o perspektywie! Im bardziej nietypowa, tym bardziej nietypowe zdjęcie. I - przede wszystkim - fotografuj regularnie, nie bojąc się eksperymentować. Fotografowanie każdego obiektu na środku nie należy do najdoskonalszych pomysłów. Zasada trójpodziału to jedna z kluczowych reguł rządzących fotografią - obiekt pojawiający się w lewej bądź prawej połowie wizjera może stać się receptą na zachwycające ujęcie.
Wyjdź ze swojej strefy komfortu - zacznij fotografować obcych! Pytaj nieznajomych, czy możesz zrobić im zdjęcie. W zamian możesz odwdzięczyć się wysłaną „modelowi” fotografią. Albo po prostu cyknij mu zdjęcie, o nic nie pytając! W miejscu publicznym możesz robić to bez wahania. Gorzej z publikacją, tutaj już dokładnie powinieneś zapoznać się z kwestią uregulowań prawnych w tym zakresie.
Przygotuj się na krytykę! Kiedy zaczniesz publikować swoje prace, negatywne głosy na pewno się pojawią. Grunt, by nie uważać się za najlepszego w swojej dziedzinie, szczególnie na początku. Doceniaj prace innych i nie rezygnuj z fotografii po kilku niepochlebnych opiniach skierowanych w kierunku twoich prac. Trening czyni mistrza. Nie zapominaj o tym. A teraz zabieraj się do roboty!
0 Komentarze