Chociaż noszenie soczewek kontaktowych cieszy się coraz większym uznaniem, wiele osób wciąż pielęgnuje w sobie błędne przekonania na ich temat. Najczęściej wynika to z niewiedzy oraz z zasłyszanych, często udramatyzowanych historii z soczewkami w roli głównej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że współczesna okulistyka rozwija się w niesłychanym tempie i dzisiaj możemy używać produktów tworzonych w nowych technologiach i posiadających odpowiednie certyfikaty. Co więcej, noszenie soczewek kontaktowych jest nie tylko bezpieczne dla oka, ale niesie ze sobą mnóstwo różnych korzyści – np. na rynku są już powszechnie dostępne soczewki posiadające filtry UV, które chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Co trzeba wiedzieć o soczewkach kontaktowych?
Popularny mit – soczewki kontaktowe przyklejają się do oka
To chyba jedno z najczęściej powtarzanych przekonań na temat soczewek kontaktowych, prawdopodobnie wymyślone przez osoby, które nigdy nie spróbowały włożyć soczewki. Przede wszystkim należy zacząć od tego, że soczewki kontaktowe są produkowane głównie z dwóch materiałów – hydrożelu (w nieco starszej technologii) oraz silikonu hydrożelowego (w nowoczesnej technologii). Oba te materiały są bezpieczne i zdrowe dla oka, stworzone z myślą o odpowiednim poziomie dotlenienia, nawilżenia i komforcie noszenia. Chcąc znaleźć najlepszy model dla siebie warto przejrzeć ranking soczewek, bo każdy materiał daje trochę inne odczucia przy noszeniu.
Soczewki kontaktowej nie przykleja się do oka żadną substancją, a jedyne akcesorium, jakiego potrzebujemy to płyn do soczewek, służący do dezynfekcji i przechowywania produktu, który znajduje się poza okiem. Mit z przyklejaniem się soczewki do oka prawdopodobnie ma źródło w ich nieprawidłowym użytkowaniu. Nosząc soczewki kontaktowe dłużej niż przewiduje producent, śpiąc w standardowych soczewkach czy przechowując je w niedostatecznej ilości płynu możemy narazić się na nieprzyjemności. Kiedy oko jest wysuszone, soczewka także traci poziom nawilżenia stając się twardsza, przez co może podrażnić oko, a próba jej zdjęcia np. opuszkami palca lub paznokciem, kończy się bólem (przez „szczypnięcie” gałki ocznej). Aby uniknąć takich ekstremalnych sytuacji należy przed zdjęciem soczewki po prostu nawilżyć oko kroplami do oczu (nawilżającymi) lub solą fizjologiczną, a przede wszystkim stosować się do zaleceń producenta, czyli używając soczewek miesięcznych dziennych użytkować je od rana do wieczora przez 30 dni, a soczewki jednodniowe nosić od rana do wieczora, a następnie wyrzucać. Popularne modele soczewek jednodniowych prezentuje zestawienie http://soczewkikontaktowe.eu/ranking-soczewek-jednodniowych/.
W soczewkach kontaktowych nie można ani spać, ani pływać
Z takimi przekonaniami także można się często spotkać. Odpowiedź na pytanie, czy te przekonania są błędne czy fałszywe leży pośrodku – to zależy od rodzaju soczewki! Generalnie, korzystając z soczewek miesięcznych lub jednodniowych mamy do czynienia z trybem dziennym, to znaczy, że zakłada się je po wstaniu, a ściąga przed pójściem spać. W takich soczewkach nie zaleca się spać ani ucinać drzemek w ciągu dnia, a jeśli taka sytuacja się zdarzy, to tak jak wspomnieliśmy wyżej – warto mieć pod ręką nawilżające krople do oczu. Miłośnicy spania lub osoby, które mają nieregularny tryb pracy, np. pracując na nocki czy zarywając noce, powinny się zaopatrzyć w nieco droższe, lecz do tego przystosowane soczewki całodobowe miesięczne (polecane modele znajdują się na stronie http://rankingsoczewek.com/). Takie soczewki można bezpiecznie nosić do 30 dni i 29 nocy bez ich ściągania. Taką decyzję zdecydowanie warto przedyskutować ze specjalistą, który zbada wzrok i wskaże ewentualne przeszkody (m.in. zespół suchego oka). Noszenie soczewek bez przerw przez cały miesiąc nie jest najzdrowszą opcją dla narządu wzorku, więc od czasu do czasu dobrze zrobić sobie przerwę i w miarę możliwości, pozwolić oczom odpocząć od soczewek nawet na kilka godzin. Czy w soczewkach można pływać? Generalnie tak, ale tutaj też należy wziąć pod uwagę kilka zmiennych. Ze względu na zachowanie higieny oka, do pływania poleca się soczewki kontaktowe jednodniowe, dzięki czemu skraca się czas kontaktu produktu z wodą i z ewentualnymi bakteriami czy substancjami podrażniającymi.
Soczewki nie są dla każdego
Częściowo jest to mit, częściowo jednak prawda. Soczewki kontaktowe można nosić przy każdej z najpowszechniejszych wad wzroku. Dla dalekowzroczności i krótkowzroczności przewidziane są soczewki sferyczne, dla astygmatyków toryczne szkła kontaktowe, a dla prezbiopii multifokalne. Część osób powinna zrezygnować z tej formy korekcji z uwagi na choroby oczu, ogólnoustrojowe czy alergie. Czasami jednak okazuje się, że nawet w takich przypadkach można nosić soczewki, ale określonego typu. Najlepsze soczewki toryczne, sferyczne czy progresywne dla oczu wrażliwych i skłonnych do alergii to jednodniowe, ponieważ są najbardziej delikatne i przyjazne oczom.
Artykuł partnera
0 Komentarze