Za każdym razem interesuje cię tylko to, co na pierwszym planie? A może zerkasz czasem również za plecy głównych bohaterów? Nie zawsze warto porzucać tło dla głównego obiektu, ponieważ niejednokrotnie to właśnie ono może zachwycić najbardziej.
Japońskie boke to nic innego jak mgiełka lub rozmycie. Stąd właśnie nazwa efektu bokeh, potrafiącego spowodować, że tło fotografii błyszczy niczym miliardy cekinów albo cała armia gwiazd, innym razem zaś kusi mgłą niby nieprzejednaną tajemnicą. Bo bokeh stanowi tło, ale czasem także pierwszy plan. Wszystko zależy od koncepcji autora.
Powiedz „boke”. Okej, spróbuj ponownie, tym razem akcentując pierwszą sylabę. I voila! A teraz przekonaj się, jak uzyskać ten efekt.
Chwyć w dłoń lustrzankę! Co teraz? Najlepszym sposobem będzie przejście w tryb manualny. Dzięki temu samodzielnie zmienisz wartość przysłony. Im jaśniejszy obiektyw, tym jaśniejszy efekt, warto więc użyć takiego z f/2,8 otworem przysłony, a nawet większym! Pamiętaj, że duży otwór przysłony to mała wartość liczby f. Dzięki niej zwiększysz intensywność rozmycia i zmniejszysz głębię ostrości.
Im bliżej fotografowanego obiektu się znajdziesz, tym lepiej, nie przekraczaj jednak minimalnego dystansu ostrzenia - uzyskasz wtedy efekt wyostrzonego tła, nie odwrotnie. Pamiętaj także, że im bardziej odsuniesz modela lub fotografowany obiekt od tła, tym bardziej tło się rozmyje, a ty uzyskasz lepszy bokeh. Jeśli osoba lub przedmiot znajdą się zbyt blisko świateł, wszystko zleje się w jeden plan i z bokehu nici. Pamiętaj o tym zwłaszcza wtedy, kiedy nie posiadasz jasnego obiektywu.
Długa ogniskowa też jest w cenie! Dzięki niej zwiększysz na zdjęciach zakres rozmytego obszaru. Obiektywy o długiej ogniskowej powodują większe rozmazanie tła, niż obiektywy szerokątne. Posiadasz obiektyw zmiennoogniskowy? Ustaw ogniskową maksymalną! A więc: korzystasz z obiektywu typu 18-55mm? Wykorzystaj ogniskową 55mm!
Twoją przysłonę można otworzyć maksymalnie do f/3.5 i obawiasz się pogorszenia tej wartości po ustawieniu zoomu na ogniskową 55mm? Niesłusznie! Lepszym wyborem będzie wykonanie zdjęć na gorszej przysłonie i dłużej ogniskowej, niż odwrotnie.
Techniczne rady już za tobą i przystępujesz do robienia zdjęcia. Chcesz uzyskać intensywny efekt na fotografii? Połącz światło i cień, na przykład słońce prześwitujące przez korony drzew, lub - najprościej - poćwicz w domu na lampkach choinkowych. Poluj na piękny bokeh pamiętając, że możesz spotkać go w naprawdę wielu (tych mniej i bardziej zwyczajnych) okolicznościach.
Portrety i zbliżenia to kadry, w których efekt bokeh ma największą szansę na piękne, wyraziste wyeksponowanie. Rozmyte tło nadaje fotografiom szczególnej miękkości, neutralizując przesadne oświetlenie, w perfekcyjny sposób odcinając od siebie obiekt. Świetny obiekt, ale mało efektowne tło? Gwarantujemy, że przy zastosowaniu efektu bokeh będzie wyglądało magicznie!
0 Komentarze