Zazwyczaj kojarzymy rozwój wad wzroku z młodością. Pojawia się najczęściej u dzieci lub młodzieży, czasem dzięki odpowiednim pomoc okularowym można ją zatrzymać, czasem niestety postępuje. Jednak nie zawsze tak jest. Szczególną wadą wzroku, która niemal zawsze jest zależna od wieku, jest prezbiopia.
Jak objawia się prezbiopia?
Warto wiedzieć, że nasz układ wzrokowy starzeje się w zasadzie od dnia narodzin. W pewnym momencie te procesy stają się bardziej odczuwalne i wpływają na poprawność widzenia. Dzieje się tak, gdy mięśnie odpowiedzialne za akomodację oka (ostrość widzenia) tracą swoją elastyczność. W tym momencie odczuwamy pierwsze objawy prezbiopii – obiekty położone blisko stają się nieostre. Problematyczne jest korzystanie z telefonu, czytane książki czy gazety, wykonywanie wielu hobby i codziennych czynności. Dolegliwość może łagodzić odsuwanie obiektów od siebie – stąd też prezbiopia nazywana jest chorobą długich rąk. Jej inna nazwa to starczowzroczność, a wzięło się to stąd, że pojawia się wraz z upływem wieku. Najczęściej już po 40. objawy są odczuwalne. Co ważne, prezbiopia jest wadą powstającą z przyczyn naturalnych (starzenie się organizmu) i nie można jej uniknąć, chociaż może mieć różne nasilenie. Występuje też niezależnie od innych wad wzroku, pojawiając się zarówno u dalekowidzów, krótkowidzów, czy osób z idealnym wzrokiem.
Przed prezbiopią trudno uciec, można ją jedynie opóźnić, dbając o narząd wzroku. Prędzej czy później przychodzi zwykle moment, gdy starczowzroczność należy korygować. Zwykle stosuje się do tego okulary, ale na popularności zyskują kontaktowe soczewki progresywne.
Jakie soczewki wybrać?
Skąd rosnąca popularność szkieł kontaktowych? Mają one dużą przewagę na okularami. Ponieważ umieszcza się je bezpośrednio na rogówce, to do odpowiedniej ostrości wystarczy skierować wzrok w pożądana stronę. Okulary są inaczej zbudowane – szkła znajdują się przed oczami. W tym przypadku konieczne jest więc skierowanie na obiekt nie tylko oczu, ale też odpowiednie ustawienie głowy. Nie dla każdego jest to wygodne, zwłaszcza gdy trzeba często zmieniać punkt, na który patrzymy. Stąd też soczewki są wybierane coraz częściej. Oczywiście po konsultacji z optometrystą, który musi wcześniej dokładniej zdiagnozować wadę wzroku. Konsultacja jest konieczna nawet w przypadku posiadania recepty na okulary, ponieważ wartość korekcyjna może się różnić.
Pozostaje tylko kwestia, jakie soczewki dla prezbiopów wybrać? Dostępne są dwa ich rodzaje, czyli dokładnie tak, jak w przypadku innych wad wzroku. Pierwsze z nich to soczewki przeznaczone do noszenia przez jeden dzień – stąd też nazywane jednodniowymi lub jednorazowymi. Takie soczewki progresywne są zakładane rano, natomiast zdejmowane pod koniec dnia i wyrzucane. Uznaje się je za najbardziej delikatne i przyjazne dla oczu, jednocześnie niestety są też najdroższe.
Drugi rodzaj szkieł kontaktowych dla prezbiopów to soczewki wielorazowe – zwykle miesięczne. Te można nosić przez 30 dni, są więc dużo bardziej ekonomiczne. W zależności od tryby noszenia zakłada się je rano i zdejmuje wieczorem (tryb dzienny) lub nosi przez kilka dni i nocy z rzędu (tryb dobowy). Szukając najlepszych dla siebie warto szukać takich haseł jak szkła progresywne ranking, czyli zestawień najpopularniejszych marek i modeli. Trzeba jednak wiedzieć, że ze względu na indywidualne cechy oczu nieraz i tak trzeba będzie wypróbować kilka modeli, nim znajdziemy ten najlepszy dla siebie.
Artykuł partnera
0 Komentarze