Praca opiekunki to rozmaite obowiązki. Decydując się na opiekę nad seniorem, trzeba pamiętać, że jest to praca, która wiąże się również z pomocą w zakresie utrzymania higieny. Podejmując zatrudnienie w charakterze opiekunki osób starszych warto więc wiedzieć jak poradzić sobie z toaletą osoby leżącej. Podpowiadamy o czym pamiętać, że umycie osoby, która nie wstaje z łóżka nie było żadnym problemem.
Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, że higiena w przypadku osób leżących ma ogromne znaczenie. Ważne jest, aby skóra była utrzymana w czystości. Regularna higiena jest jednym z elementów profilaktyki odleżynowej. Kiedy chory nie jest myty, nie jest zmieniane mu ubranie, nie zmienia mu się pozycji, ryzyko powstania odleżyn znacząco się zwiększa. Warto również pamiętać, że regularna higiena korzystnie wpływa na samopoczucie seniora.
Przygotowanie do mycia osoby leżącej
Odpowiednie przygotowanie to klucz do sukcesu. Przede wszystkim trzeba dokładnie sprawdzić, czy mamy pod ręką wszystko to, co potrzebne jest nam do wykonania toalety. Trzeba zadbać też o to, aby odbywała się ona w ciepłej przestrzeni. Dlatego wcześniej należy zamknąć wszystkie okna oraz drzwi. Przeciąg może być bowiem dla seniora dużym zagrożeniem. Warto zadbać również o to, aby nasz podopieczny podczas toalety czuł się komfortowo. Jeśli więc nie możemy robić tego w zamykanej łazience, warto sięgnąć po jakiś parawan bądź zasłonkę. Pozwoli to stworzyć atmosferę intymności.
Wszystko to, czego będziemy używać podczas toalety należy mieć pod ręką. Chodzi o kosmetyki do mycia, ręczniki, miski. Należy do minimum ograniczyć czas, w którym senior będzie przy nas nago. Chodzi o to, aby nie wywoływać w nim niepotrzebnego uczucia wstydu i zażenowania. Cała toaleta ma przebiegać sprawnie i szybko. Nie ma podczas niej miejsca na szukanie szamponu czy mydła.
Koniecznie trzeba zadbać również o to, aby nie zamoczyć łóżka. Przydatne są więc podkłady chłonne, które po zużyciu można po prostu wyrzucić.
Mycie podopiecznego krok po kroku
Kiedy wszystko jest już przygotowane, można przystąpić do mycia. Zawsze należy rozpocząć od dokładnego umycia zębów, twarzy, a następnie szyi. Robimy to bez względu czy jest to toaleta poranna, czy wieczorna. Przydatne okazują się jednorazowe śliniaki dla dorosłych, dzięki którym toaleta będzie ułatwiona. Po umyciu tych części ciała można przejść do ramion, rąk, klatki piersiowej, a także brzucha. Warto pamiętać, aby starać się nie rozbierać podopiecznego całkowicie. Aby zapewnić mu komfort, warto pozostawiać przynajmniej część ciała zasłoniętą. Wykorzystać można do tego celu ręcznik. Nie tylko wpłynie to na komfort seniora, ale zmniejszy również ryzyko infekcji w przypadku. Jeśli podopiecznym jest kobieta, ważne jest, aby dokładnie umyć skórę znajdującą się pod piersiami. Jest to miejsce, które szczególnie narażone jest na odparzenia. Następnie myjemy nogi oraz stopy. Po umyciu tych części ciała należy seniora przekręcić na bok. Pozwoli to na dokładne umycie pleców oraz pośladków. Kiedy wszystkie inne części ciała są już umyte, przychodzi kolej na okolice intymne. Najlepiej zrobić to, używając gąbki bądź gazy. Moczymy je w wodzie z niewielką ilością płynu do higieny intymnej. Co drugi dzień okolice intymne można umyć, wykorzystując chusteczki do higieny intymnej. UWAGA: nigdy nie należy traktować ich jako podstawowego sposobu na mycie tych rejonów ciała. Są one wyłącznie uzupełnieniem zabiegów higienicznych.
Mycie osoby leżącej wbrew pozorom nie jest takie trudne. Wystarczy pamiętać o kilku prostych wskazówkach, aby wszystko odbyło się sprawnie i bez niepotrzebnych problemów.
0 Komentarze