Jeśli chcesz kupić obiektyw z mocowaniem typu E, to wybór jest dość duży. Musisz zastanowić się do jakich zdjęć będzie wykorzystywany. Jakie są rodzaje mocowań do obiektywów i czym różni się mocowanie typu E od innych?
W aparatach marki Sony z wymiennymi obiektywami stosuje się dwa rodzaje gniazd mocowania obiektywu, tj. typ A i typ E. Gniazdo mocowania jest to miejsce, w którym obiektyw łączy się z korpusem aparatu. Obiektywy z mocowaniem typu E są przeznaczone tylko do stosowania z aparatami wyposażonymi w taką ramkę – w przypadku stosowania z innymi modelami nie ma gwarancji poprawnego działania.
Rodzaje mocowań do obiektywów
Gdy na rynek wprowadzone zostały aparaty bezlusterkowe, wprowadzono także nowe typy mocowań. Aparaty bezlusterkowe to takie, które są pozbawione komory lustra, dzięki czemu dystans między bagnetem a powierzchnią matrycy jest mniejszy. Przez to możliwe jest produkowanie mniejszych obiektywów. Mają one jednak inne nowe typy mocowań – takim właśnie mocowaniem jest typ E.
Wśród bagnetów tradycyjnych, lustrzankowych wyróżnia się następujące typy: Canon EF/EF-S, Nikon F, Olympus 4/3, Pentax K oraz Sony. Obiektywy te można stosować z aparatami bezlustrzankowymi dzięki specjalnym adapterom. Jednak nie wszystkie adaptery pozwalają na korzystanie ze wszystkich funkcji aparatu.
Wśród mocowań do bezlusterkowców wyróżnia się następujące typy: Canon M, Nikon 1, Fuji X, Olympus micro 4/3, Samsung NX oraz opisywany Sony E. Tych obiektywów nie można stosować w tradycyjnych lustrzankach.
Obiektywy z mocowaniem typu E – czym się różnią od typu A?
Sony produkuje obiektywy z mocowaniem typu A i E. Są dostosowane do różnych standardów mocowania w korpusach. Gniazda typu A i E mają różne średnice.
Obiektywy z mocowaniem typu E są przeznaczone do aparatów bezlusterkowych, nazwa modelu obiektywu z takim mocowaniem zaczyna się od liter SEL. Nie można ich używać w korpusach z mocowaniem typu A.
Obiektywy z mocowaniem typu A można używać w tzw. lustrzankach, nazwa modelu zaczyna się od liter SAL. Można ich używać w korpusach z mocowaniem typu E po zastosowaniu specjalnego adaptera. Warto pamiętać jednak, że adaptery te mogą różnić się dostępnością funkcji takich jak nastawianie ostrości i stabilizacja obrazu SteadyShot.
Charakterystyka obiektywów z mocowaniem Sony E
Obiektywy z mocowaniem Sony E powstały w odpowiedzi na ograniczenia tradycyjnych obiektywów stosowanych w lustrzankach. Te zostały zaprojektowane jedynie z myślą o fotografii, natomiast nie do filmowania. Ograniczenia, które pojawiły się to m.in.: głośna praca silnika, skokowe zmiany ustawienia przysłony, niestałość powiększenia obrazu i nastawiania ostrości oraz brak możliwości płynnego regulowania ogniskowej. Obiektywy typu E mają świetne właściwości optyczne i nie narzucają żadnych ograniczeń podczas filmowania.
Ten rodzaj obiektywów wyróżnia się płynną elektryczną regulacją zoomu, przysłoną dają możliwość uzyskania miękkiego rozmycia tła i naturalnego wyglądu świateł oraz ciche i szybkie ustawianie ostrości. Elektryczna regulacja zoomu zapewnia płynność i dokładność, które są nieosiągalne przy ręcznym wybieraniu ustawień. Staranna konstrukcja optyczna daje dużą stabilność osi obrazu w całym zakresie ogniskowych, a stała przysłona eliminuje niepotrzebne wahania ekspozycji przy zmianie ogniskowej. Efekt bokeh, czyli miękkie rozmycie tła jest bardzo pożądane zarówno na zdjęciach, jak i w filmie – obiektyw typu E daje możliwość jego uzyskania. Filmowanie wymaga częstych zmian ustawienia ostrości. Przy tych zmianach obiektywy przeznaczone tylko do fotografowania zmieniają także kąt widzenia, co jest bardzo niepożądane. Konstrukcja optyczna i sterowanie obiektywami ogranicza niestabilność kąta widzenia. Ostrość ustawia się szybko i cicho dzięki wyeliminowaniu użycia przekładni i połączeń mechanicznych. Nie dochodzi do poruszania się przedniej soczewki i zmiany długości obiektywu.
Szeroki wybór obiektywów z mocowaniem Sony E dostępy jest w sklepie: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=obiektywy_z_mocowaniem_typu_e. Można tam znaleźć obiektywy tego typu z zoomem optycznym, szerokokątne, stałoogniskowe, portretowe, do pełnej klatki, do produkcji filmowych, do makrofotografii, obiektywy zmiennoogniskowe, teleobiektywy zmiennoogniskowe.
Artykuł partnera
0 Komentarze